cropped-logo.jpgFotbalový oddíl je největší sportovní organizací reprezentující obec a TJ Velešov Doudleby n/Orl. v mistrovských soutěžích. Základy oddílu se datují od roku 1909, kdy do zdejší textilní továrny přijeli montéři z Anglie a přivezli si s sebou míč a pravidla fotbalu. Doudlebští mladíci se této hry chytli a do dnešního dne nepustili. Toto byl počátek původního oddílu SK Doudleby, který se po roce 1950 přejmenoval na DSO JISKRA a později na TJ VELEŠOV.

Největší úspěchy dosáhlo mužstvo dospělých v letech 1937–45, kdy hrálo I.A třídu a dorostenci po roce 1960 hráli tři roky dorosteneckou divizi. Doudlebský oddíl vychoval řadu úspěšných hráčů, kteří se dostali až do I. ligy. V poválečných letech to byli Karel Schroger – hrál v Náchodě, Josef Bartoš – Náchod, Slávie a SK Hradec Králové, Josef Krupka – ASO Olomouc. Později působil v Hradci Králové a ve Spartě Praha Josef Hanák. Z nové generaci vyčnívají Miroslav Zemánek, který byl kapitán SK Hradec Králové a nedávno ukončil ze zdravotních důvodů kariéru, a také exhradecký Martin Merganc, který v současné době hájí barvy třetiligového FK Náchod-Deštné.

Nyní mezi úspěchy oddílu dominuje “A” tým dospělých, který se poprvé v historii probojoval po senzační jízdě 1.B a poté 1.A třídou, kde se s nimi nedokázal nikdo porovnat, do krajského přeboru. Kvalita mužstva se ukázala i v tom, že se v nejvyšší krajské soutěži bez problémů udrželi a potrápili aspiranty na postup do divize.

V současné době je v oddílu kopané zapojeno 80 členů – od nejmenších žáků až po seniory.